Bağışıklık Sistemi Nedir?


Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmasıdır. Birçok hastalığa karşı bizi korumak için bir dizi farklı hücre, protein ve yapıdan oluşur. Bağışıklık sistemi oldukça karmaşıktır ve henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Ancak bilinen bir gerçek var: Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, gereksiz stresten kaçınmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak, optimal bir şekilde çalışan bir bağışıklık sistemi için destekleyicidir.


Beslenme, Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemini Nasıl Destekler?

Çeşitli bir beslenme, günlük önerilen alım miktarlarını (RDA) karşılamanıza yardımcı olur. Bu, günlük olarak tüketilmesi gereken vitamin, mineral ve makrobesin miktarlarıdır. Belirli vitaminler ve minerallerde eksiklik, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir.

Bazı besinler için RDA'dan daha yüksek bir alımın, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için faydalı olabileceği belirtilmektedir. Bağışıklık sistemi için en önemli besinlerden bazıları şunlardır:


C Vitamini


Vitamin C, bakteri ve virüslere karşı saldıran belirli beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini destekler. Soğuk algınlığını önlemesiyle ilgili düşünce abartılmış olabilir, ancak en azından RDA seviyesinde yeterli miktarda vitamin C alımı, etkili bir bağışıklık sistemi için gereklidir.


D Vitamini

Bağışıklık yanıtında yer alan birçok hücrenin vitamin D reseptörleri bulunur. Dolayısıyla, vitamin D seviyeleri, bu hücrelerin işlevini ve görevlerini nasıl yerine getirdiğini etkiler. Vitamin C gibi, vücudu yabancı istilacılara karşı korumak için birçok farklı beyaz kan hücresini destekler.


E Vitamini

Vitamin E, temel bir diyet antioksidanıdır; bu, hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Bir bağışıklık hücresi türü (T-hücreleri) viral enfeksiyonu tanır ve yanıtı koordine eder. Vitamin E ayrıca T-hücrelerinin hücre zarını koruyarak enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olur.


Çinko

Çinko, bağışıklık sisteminin hücrelerini desteklemiş ve bazı virüs türleri için güçlü bir antiviral etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çeşitli bölümlerini düzenlemeye yardımcı olur.


Selenyum

Selenyum bir antioksidandır ve sağlığa zarar veren iltihabın azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yetersiz selenyum alımı daha yavaş bir bağışıklık tepkisi ile ilişkilendirilmiştir.


Protein

Protein, sadece kas için yapı taşlarını sağlamakla kalmaz, bağışıklık için son derece önemlidir. Bağışıklık sistemimiz genellikle proteinlerden oluşur ve hasarlı dokuların onarımı için gereklidir. Bağışıklık sisteminde proteini çıkarırsak, pek de sistem kalmaz.


Esansiyel Yağlar

Yağlı balıklarda, keten tohumunda ve cevizde bulunan omega-3 yağları ve sebze yağlarında, fındık ve tohumlarda bulunan omega-6 yağları bağışıklık düzenleyici işlevlere sahiptir. Omega-3 yağları, genellikle omega-6 yağlarından daha az iltihap belirteci üretir. Batıda, genellikle diyetimizde yeterince omega-6 alırız, ancak birçoğumuz yeterli omega-3 tüketmekte zorlanırız, bu yüzden iltihaplanma bir sağlık sorunu olabilir. Bu nedenle, omega-3 ile omega-6 yağları arasında iyi bir dengeye sahip olmak önemlidir.


Yeterli Sıvı Alımı

Bağışıklık sistemi açısından yeterli sıvı alımı son derece önemlidir. Örneğin, ağız, burun ve solunum yollarındaki mukus, vücudumuzu yabancı istilacılara karşı koruma önleminde ön saftadır. Susuz kalmak, korumayı azaltarak azalmış mukus üretimine yol açabilir. Susuzluk, bağışıklık fonksiyonunu bozabilir ve enfeksiyona duyarlılığı artırabilir. Bu nedenle, gün boyunca bol miktarda sıvı tüketmek önemlidir.


bahs. ve Bağışıklık Sağlığı

Tüm bahs. ürünleri, temel yağlar bakımından zengindir ve omega-3:omega-6 oranında dengeli içeriğe sahiptir. Ayrıca bezelye ve esmer pirinçten yüksek miktarda protein içerir ve tüm esansiyel vitamin ve mineralleri içerir. bahs. ürünleri aynı zamanda vitamin C, D, E, çinko ve selenyum gibi RDA seviyelerinden daha yüksek seviyelerde bulunur.


Yiyecek Bağışıklık Sistemini Artırabilir mi?

Kısa cevap hayır ve istemezsiniz de. Bağışıklık sistemi karmaşıktır ve hassas bir denge gerektirir. Bağışıklık sistemini 'artırmak', yani aşırı aktif bir bağışıklık sistemine sahip olmak, bazı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilen sitokin fırtınası gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.


Yiyeceklerle bağışıklık sistemini 'artıramazsınız', ancak genel iyi sağlık yönergelerine uymak, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en iyi yoludur. Dengeli bir diyet, özellikle vitamin ve mineraller gibi mikrobesinlerde yeterli alım üzerine odaklanarak, bağışıklık sistemini desteklemenin anahtarıdır.


Bağırsak Mikrobiyomu Nedir?

Bağırsaklarımızda, besinlerimizi sindirmemize yardımcı olan iyi bakteriler bulunur. Bu bakterilerin birçok başka işlevi olduğu gösterilmiştir, bunların arasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesi de vardır. Bu duruma bağırsak mikrobiyomu denir ve sağlıklı bir diyet, bu mikrobiyomun sağlığı için kritiktir. Bu alandaki araştırmalar hala devam ediyor, ancak son yıllarda pek çok ilginç gelişme yaşandı.


Önemli Noktalar:

  • Çeşitli bir diyet, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereken temel besin maddelerinin yeterli alımını sağlar.
  • Özellikle vitamin C, D ve E, çinko, selenyum, protein ve esansiyel yağ asitleri önemlidir.
  • Bol sıvı tüketin.
  • Yiyeceklerle bağışıklık sisteminizi 'artıramazsınız'.
  • Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler.
  • bahs. Öğün Tozu, optimal bir şekilde çalışan bir bağışıklık sistemi için gerekli olan tüm besinleri bol miktarda içerir."

1-3 iş günü içinde kapında.

Türkiye'nin dört bir yanına en hızlı şekilde ürünlerimizi yolluyoruz. Sipariş verdikten en fazla 3 iş günü içinde BAHS sizlerle buluşacak.