Protein gerçekten O Kadar Önemli mi? ya da "sadece çok spor yapan insanlar için mi?" diye düşünüyor musunuz? Tekrar düşünün. Eğer insan iseniz, proteine ihtiyacınız var. Biz, proteinin sadece egzersiz delileri için değil, herkes için neden önemli olduğunu açıklamak için buradayız.

Protein Nedir?

Proteinler, proteinlerin yapı taşları olarak bilinen birçok amino asit (AA) tarafından oluşturulan büyük moleküllerdir. Doğada 20 temel AA bulunur, bunların birçoğunu vücut içinde sentezleyebiliriz, ancak diyetten temin etmemiz gereken 9'u 'esansiyel' olarak adlandırılır. Bunlar histidin, izolösin, lösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin'dir.

Protein Neden Önemlidir

 • Enerji
  • Protein, 3 ana makro besinden biridir (lif hariç) ve beslenme enerjisi sağlar. Vücut genellikle enerji kaynakları olarak karbonhidratları ve yağları tercih eder, ancak birinin depoları düşükse vücut kan ve vücut dokularından (örneğin kaslardan) AA'ları alır ve enerji sağlamak için oksitler. Vücut, fazla proteini depolayamaz, bu yüzden vücut, alınan proteini kullanabildiği kadar kullandıktan sonra arta kalan AA'ları ya enerji için kullanır, atar ya da yağ olarak depolar.
 • Protein Tokluk Hissini Artırır
  • Daha yüksek protein içeren yemekler, düşük protein içerikli olanlara göre daha fazla tokluk hissi yaratmıştır. Protein gıdalarının neden bizi tok hissettirdiği hakkında mantıklı bir açıklama olsa da, bu süreçte rol oynayan ana kimyasal maddelerden biri hormon Peptid-YY'dir (PYY). Bu hormon, hipotalamus adı verilen ve birçok vücut fonksiyonunda önemli bir rol oynayan beyin bölgesine yemeğin yeterli olduğunu bildirir. Bu süreç, yemeğin ardından yeme isteğimizin azalmaya başlamasını açıklayabilir.
 • Enzimler
  • Bazı proteinler enzimler olarak işlev görür, kimyasal reaksiyonları kolaylaştırır ve hızlandırır. Her saniyede ortalama olarak 100'den fazla kimyasal reaksiyon gerçekleşir ve bunların çoğu enzimleri gerektirir. Örneğin, bir protein kaynağı mideye ulaştığında, protein zincirlerinin peptit bağlarını parçalayan proteaz adı verilen enzimler bulunur, bu da kısa zincirler veya bireysel AA'lar oluşturur.
 • Hormonlar
  • Bazı proteinler hormon sentezinden sorumludur. Hormonlar, endokrin sistemi tarafından üretilen ve vücutta bir bölgeden diğerine mesaj ileten kan yoluyla seyahat eden kimyasal habercilerdir. Hormonal değişiklikler sürekli olarak gün boyunca tüm vücutta meydana gelir ve vücut ısısını düzenleme, yiyeceği enerji olarak kullanmamıza yardımcı olma ve enzimleri açıp kapatmaya kadar birçok şeyde rol alır.
 • Taşıma ve Depolama
  • Protein ayrıca vücut içinde besin maddelerinin ve moleküllerin taşınmasında önemli bir rol oynar. Kanın içinden hücrelere ve hücrelerden dışarıya besin maddelerini ve molekülleri hareket ettirmek için önce bunlar hücre membran kanalları aracılığıyla seyahat etmelidir. Bu kanallar, hareket izni veren kapılar gibi düşünülebilir ve bu kapılardan molekülleri taşıyan taksi benzeri hücreler protein türleridir. Taşıma proteinlerinin harika bir örneği, kan içinde vücutta oksijen taşıyan hemoglobinidir.
 • Bağışıklık Fonksiyonu
  • Vücut yabancı maddelere maruz kaldığında, immün sistem, bu potansiyel olarak zararlı maddeleri yok etmek için antikorlar adı verilen proteinleri gönderir. Antikorlar, diğer immün sistem hücreleriyle birlikte çalışarak enfeksiyon, hastalık ve hastalığı önlemeye yardımcı olur.
 • Sıvı Dengesi
  • Protein, vücuttaki sıvı dengesini sağlamak ve yani suyun vücutta dağılımını korumak için önemli bir faktördür. Kanın en bol protein içeren bileşeni albümin olarak adlandırılır ve suyu doku içinden kan damarlarına çeken bir tür su mıknatısı gibi davranır.
 • pH Dengesi
  • pH dengesi, bir maddenin ne kadar asit olduğuna işaret eder. Vücudun çoğu nötr bir pH'da, yaklaşık 7.36 ve 7.44 arasında en iyi şekilde çalışır, ancak günlük hayatta karşılaştığımız birçok şey, yiyecek ve içecekler, kirlilik, vb, bu dengeyi biraz değiştirebilir.
 • Yapı ve Hareket
  • Yapısal proteinler, hücreler ve dokular için mekanik destek sağlar. Kollajen, vücuttaki en bol miktarda ve en iyi bilinen yapısal proteinlerden biridir. Kaslarda bulunan aktin ve miyozin adlı kontraktil proteinler, hareketle ilgilidir.
 • Yara İyileşmesi, Onarım ve Uyum
  • Proteinler, yara iyileşme sürecinde son derece önemlidir. Bu süreçte özel proteinler görev alır ve eğer birinin diyeti protein eksikliği gösteriyorsa, bu süreç yavaşlar.

  Protein İhtiyacı Ne Kadar?

  Günlük önerilen protein miktarı, hareketsiz bir birey için günde yaklaşık 50g proteindir. Ancak daha aktif bir insan olursanız, metabolik adaptasyonları ve kas dokusunu onarmak ve yeniden şekillendirmek için daha fazla protein gerekebilir. Belirli miktar, eğitim şekline, egzersizin süresine ve hacmine bağlı olacaktır.

  bahs. Protein Alımına Nasıl  Destek Olabilir?

  bahs. ürünleri, protein kaynağıdır. Yüksek protein içeren bir atıştırmalık arıyorsanız, bahs. Complete Protein size 105 kaloride 20g protein sağlar. Daha çok yüksek proteinli bir öğün arıyorsanız, bahs. Black Edition, Toz v3.0 ve Hot & Savoury, porsiyon başına 400kcal sağlar. 

  1-3 iş günü içinde kapında.

  Türkiye'nin dört bir yanına en hızlı şekilde ürünlerimizi yolluyoruz. Sipariş verdikten en fazla 3 iş günü içinde BAHS sizlerle buluşacak.